Uwielbiana przez Włochów subtelna kawa z mlekiem o wdzięcznej nazwie Caffe Latte i jeden z najważniejszych napojów we współczesnych kawiarniach. Jak znalazł się w menu i dlaczego zyskał taką popularność? Jak zrobić Caffe Latte i nie pomylić jej z Latte Macchiato czy Cappuccino?

Czym jest Caffe Latte?

Delikatnie spienione mleko połączone z porcją aromatycznego Espresso – tym właśnie jest kawa Latte, która swoją łagodnością przyciąga nie tylko kawoszy. Charakterystyczną cechą Caffe Latte jest warstwa puszystej, mlecznej pianki, powstająca podczas przygotowania napoju. Warto wiedzieć, że w Polsce Caffe Latte często mylona jest z Latte Macchiato (trójwarstwową kawą z dużą ilością mleka). Poznaj różnice między tymi dwoma kawami! 

Łączenie kawy z mlekiem było znane Europejczykom już w XVII wieku, jednak terminy takie jak Caffé e latte po włosku kawa z mlekiem, po niemiecku Milchkaffee, czy po francusku Café au lait zaczęły pojawiać się w USA i Europie bliżej XX wieku. Jedynie Kapuziner wymieniany był w austriackich kawiarniach w Wiedniu i Trieście w drugiej połowie XVIII wieku, ale jako kawa ze śmietanką, przyprawami i cukrem, będąca pochodzeniem włoskiego Cappuccino. 

Filiżanka z Caffe Latte, w tle okulary

Pierwszy raz nazwa Caffe Latte została użyta przez Williama Deana Howellsa w jednej z jego prac w 1867 r. zatytułowanej Italian Journeys, ale wówczas wyraźnie odnosiła się do zwykłej kawy z mlekiem i próżno szukać tam podobieństwa do dzisiejszej koncepcji napoju.

Caffe Latte zaczęło się rozwijać wraz z rozwojem ekspresu kolbowego na początku XX wieku. Już wtedy posiadały one dyszę, jednak służyła ona głównie do podgrzewania mleka. Mimo to nawet kilka lat po II wojnie światowej, gdy włoska kultura Espresso kwitła, zarówno we Włoszech oraz w miastach takich jak Wiedeń i Londyn, terminów Espresso i Cappuccino używało się w menu kaw częściej niż Latte.

Sprawdź także: Historia kawy. Skąd pochodzi kawa?

Jak powstało Caffe Latte?

Prawdziwa Caffe Latte powstała w latach 50. w kalifornijskim barze Caffe Mediterraneum, którego współwłaścicielem był włoski barista Lino Meiorin. Włosi do swoich kaw wykorzystywali przeważnie ziarna palone na ciemnobrązowy kolor, które wyraźnie odznaczały się smakiem goryczki. Amerykanie nie byli wtedy przyzwyczajeni do mocnego smaku tradycyjnego włoskiego Cappuccino i prosili Lino o więcej mleka. Meiorin wkrótce zaczął nazywać ten napój Caffe Latte. W 1959 roku kawa Latte znalazła się w oficjalnej ofercie baru: z taką samą ilością Espresso, co Cappuccino, ale z większą ilością spienionego mleka. W latach 60. Mediterraneum stało się miejscem wielu spotkań, dzięki czemu Latte zyskało na popularności.

Kawa Latte w filiżance

Sprawdź także: Czym jest latte art?

Włoska kultura picia Caffe Latte

Kawa jest powiązana z Włochami i ich tradycją w tak dużym stopniu, że na stałe zagościła u nich również Caffe Latte. To Włochom zawdzięcza się kawę wieńczoną cremą, czyli pianką uznawaną dziś za oznakę najlepszego Espresso. Nic więc dziwnego, że za specjalistów od wielu rodzajów kaw uznajemy Włochy. W tym kraju na rodzinnych spotkaniach i w gościach pije się kawę tak, jak u nas herbatę. Podczas gdy naszym zwyczajem jest spożywanie mocnej kawy na pobudzenie o poranku, we Włoszech powszechne jest rozkoszowanie podniebienia delikatną, mleczną Caffe Latte lub Cappuccino. Warto jednak wiedzieć, że poproszenie o nią po godzinie 11.00 uważane jest za niestosowne. Mieszkańcy przygotowują kawę z mlekiem zwykle samodzielnie z użyciem kawiarki, która jest nieodłącznym wyposażeniem każdego domu we Włoszech.

Przyjęło się nazywanie Caffe Latte krótkim słowem Latte, jednak zamawiając kawę u włoskiego kelnera, ważne jest wypowiedzieć jej pełną nazwę, w przeciwnym razie możemy otrzymać zwykłą szklankę mleka. Latte po włosku znaczy dokładnie mleko.

wlewanie mleka do Caffe latte

Kawa Latte a Latte Macchiato i Cappuccino – różnice

Caffe Latte często mylona jest z innymi mlecznymi kawami, ponieważ używa się do nich takich samych składników. Po czym poznać, że otrzymaliśmy Latte Macchiato? Czym się różni Cappuccino od Latte? Głównymi elementami, które pozwalają na ich odróżnienie, to ilość mleka, pianki i powstałych warstw. Wszystkie te kawy tworzymy na bazie Espresso. Esencjonalna mała dawka kofeiny stanowi serce zarówno Caffe Latte, Cappuccino, jak i Latte Macchiato. Jeżeli lubimy mniej intensywne kawy, z dużą ilością mleka, wybierzemy Latte Macchiato. Cappuccino rozpoznamy po wysokiej czapie gęstej piany, natomiast Caffe Latte to kawa z dodatkiem większej ilości mleka oraz niższą pianką. 

Cappuccino a Latte

Jeśli jesteś jedną osób mylących te dwie kawy, nie przejmuj się! Naturalnie wkrada się tutaj częsta pomyłka. Zarówno Caffe Latte, jak i Cappuccino zawierają Espresso i mleko jako główne składniki. Istnieją jednak subtelne różnice między nimi. Kawa Latte jest bardziej aksamitna i kremowa niż Cappuccino, ponieważ ma wyższy stosunek mleka do Espresso. Czyni to też Latte łagodniejszą. Z drugiej strony Cappuccino ma znacznie wyrazistszy smak ze względu na bardziej wyrównaną kompozycję mleka i Espresso. Cappuccino wyróżnia jeszcze warstwa pianki mlecznej o grubości 20 mm, która w Caffe Latte jest znacznie skromniejsza.

Cappuccino w filiżance

Latte Macchiato a Latte

Znacznie łatwiej odróżnić Latte Macchiato, ponieważ składa się z trzech warstw, których Latte ma dwie. Najpierw spienia się mleko na konsystencję gęstego, płynnego kremu bez widocznych bąbelków powietrza. W ciągu pół minuty pianka mleczna oddziela się od mleka i tworzy puszystą warstwę na powierzchni. Espresso nalewane jest na końcu, dlatego bardzo dobrze widać na powierzchni napoju typową plamkę po kawie. Podczas tej czynności powstają trzy warstwy. W przypadku Caffe Latte to Espresso zalewa się najpierw kremowym mlekiem, co sprawia, że oba składniki w przyjemny sposób scalają się w jedną konsystencję zakończoną na wierzchu subtelną pianką.

Latte Macchiatto a Caffe Latte

Ile kalorii ma kawa Latte?

Przeciętnie kawa Latte zawiera ok. 50 kcal na 100 ml. To, ile ostatecznie kalorii ma Latte, zależy przede wszystkim od ilości mleka i tego, jak bardzo jest tłuste oraz dodatków takich jak cukier. W 100 ml pełnego mleka 3,2% jest 60 kcal, jedna łyżeczka cukru daje 20 kcal, zaś sama kawa ok. 2 kcal.

Jak zrobić Caffe Latte?

Ta niezwykle łagodna kawa przygotowywana jest w proporcji 1/3 Espresso oraz 2/3 tłustego mleka 3,2% lub więcej. Wyższa zawartość tłuszczu w mleku oznacza dla ​​Caffe Latte znacznie bogatszą i kremową konsystencję. Do wykonania potrzebny będzie domowy ekspres do kawy z opcją spieniania mleka, który z powodzeniem nabędziesz w naszym sklepie. Niektóre ekspresy Jura z naszej oferty przygotują za Ciebie kawę Latte. Jednym z takich modeli jest wszchstronny ekspres Jura Z10, w którym możesz zrobić aż 32 specjały kawowe! W tym Cappuccino, Latte Macchiato, a nawet napoje na zimno typu Cold Brew.

Kolejny ekspres, który zaserwuje dla Ciebie mleczne kawy to model Jura S8. Za jego pomocą wykonasz łącznie aż 15 specjałów kawowych. Ekspres Jura S8 potrafi przygotować m.in niezwykle energetyzujące Ristretto, mleczne, kremowe Latte o doskonałych proporcjach lub wyraziste i nieco łagodne Espresso Macchiato. Dzięki technologii gładkiej pianki Fine Foam każdy napój mleczny ma gęstą, pozbawioną pęcherzyków powietrza pianę. 

Kawa Latte – przepis

Do wykonania pysznej, delikatnej Caffe Latte wymagane są tylko dwa składniki:

  • 2 porcje Espresso (ok. 60 ml)
  • co najmniej 1/2 szklanki świeżego mleka 3,2% (ok. 120 ml)

Następnie postępujemy zgodnie ze wskazówkami, które zobaczymy na wyświetlaczu ekspresu do kawy.

  • Zaparz podwójną porcję Espresso.
  • Przygotuj ciepłe, łagodnie spienione mleko.
  • Przelej Espresso do szklanki do Latte lub większej filiżanki.
  • Stabilnym ruchem wlewaj puszyste mleko do Espresso.

Ciesz się smakiem Caffe Latte o poranku! Po połączeniu się tych dwóch dobranych do siebie składników, kolor Latte przybiera kojącą barwę pastelowego, jasnego brązu.

Jak zrobić kawę Latte bez Ekspresu?

Jeśli nie masz dostępu do ekspresu do kawy, możesz z powodzeniem przygotować odpowiednio mleko za pomocą automatycznego spieniacza do mleka lub ręcznego, podgrzewając wcześniej mleko do temperatury 65°C. Następnie użyj kawiarki do przygotowania porcji Espresso i poczuj się jak prawdziwy Włoch. Dalej postępuj zgodnie z czynnościami wskazanymi powyżej.

filiżanka kawy Caffe latte

Jak pić kawę Latte?

Słodkie syropy bardzo dobrze współgrają z Caffe Latte, nadając jej waniliowy, karmelowy, a nawet orzechowy smak. Latte podawana jest zwykle w większej filiżance ze spodkiem lub w szklance o pojemności ok. 240 ml, często z kawałkiem ciasta czy małego deseru. Może być ciekawą, łagodniejszą odmianą kawy na każdy poranek.

Zestaw dwóch porcelanowych filiżanek i spodków do Cappuccino Jura

Te eleganckie, śnieżnobiałe filiżanki zaprojektowane przez wybitnego projektanta Wolfganga Jönssona podkreślą walory każdej kawy, w tym Cappuccino i Caffe Latte z delikatną kremową pianką. Wraz ze spodkami z miejscem na ciasteczko zapewnią wspaniałe doznania estetyczne.

Dopełnieniem filiżanek do Latte i Cappuccino będą poręczne łyżeczki do kawy Jura wykonane z polerowanej stali chromoniklowej o długości 11 cm, trwałe i odporne na wysokie temperatury.

Zestaw dwóch szklanek do Latte macchiato Jura o pojemności 220 ml

Te szklanki również sprawdzą się do kawy Latte. Ich niewielka wysokość 10,5 cm pozwala na swobodne zaparzenie Espresso pod wylewką ekspresów do kawy Jura, dzięki czemu można od razu dolać przygotowaną porcję spienionego mleka do przygotowania Caffe Latte. Zaletą jest także możliwość mycia w zmywarce.

 

Jaka kawa do Latte?

Odpowiednio dobrane palenie oraz nuty smakowe ziaren do Espresso z mlekiem to klucz dla perfekcyjnego smaku Caffe Latte. Zapoznaj się z kilkoma propozycjami kaw, które tylko czekają, by Cię uszczęśliwić perfekcyjną Latte.

COFFEED kawa ziarnista Specialty Brazylia Monte Carmelo Espresso 250 g

Kawa Monte Carmelo od COFFEED to doskonała baza pod wymagające Espresso dzięki ciemnemu paleniu. Idealna do mlecznych kaw. Uchwycone w niej nuty to czekolada deserowa, toffi i delikatnie wyczuwalne suszone owoce.

LaCava Bella Crema kawa ziarnista 250 g

Połączenie 50% Arabiki z 50% indyjską Robustą. Ziarna tej kawy przechodzą proces średnio-ciemnego, tradycyjnego palenia kraftowego, zapewniając wyrazisty smak Espresso. Bardzo dobrze komponuje się ze spienionym mlekiem. Wyczuwalne są w niej nuty musu czekoladowego, kremu kakaowego i prażonych orzechów.

Kawa ziarnista Lavazza Qualita Rossa 1000 g

Słynąca na całym świecie włoska marka kawy. Ziarna Lavazza Qualita Rossa to 70% Robusty i 30% Arabiki o średnim stopniu palenia i wysokiej zawartości kofeiny. Tworzy świetne połączenie z mlekiem do Caffe Latte lub Cappuccino.