Bogaty i satysfakcjonujący kawowy drink z wódką. Zimą rozgrzewa, latem orzeźwia zimną śmietanką z kostkami lodu. Można powiedzieć, że White Russian ma wszystko – zjednał sobie ludzi na całym świecie. Czy zawsze tak było? Poznaj historię tego kultowego drinka i sprawdź, jak przygotować go samodzielnie.

White Russian – rosyjskie korzenie czy belgijska nuta?

Wschód to często pierwsze skojarzenie wywołane nazwą tego drinka. Wbrew pozorom Biały Rosjanin niewiele ma z nim wspólnego, oprócz jednego składnika – wódki – z którą Rosja jest od dawna związana kulturowo, historycznie i ekonomicznie, stąd prawdopodobnie nawiązanie w nazwie koktajlu – wódki kojarzonej z Rosją, a człon „White” – do jego kremowego dodatku, śmietanki.

Kawowy likier z wódką – i zamiennie z kawą – zaczęto łączyć na przełomie lat 40. XX wieku w Belgii, i to tam sięgają korzenie Białego Ruska.

Biała wersja Czarnego Rosjanina

W 1949 r. Brukselę odwiedziła amerykańska ambasadorka w Luksemburgu Perle Mesty. To dla niej belgijski barman Gustave Tops, pracownik hotelu Metropole, przygotował pierwszy raz alkoholowy napój z dodatkiem kawowego likieru. Połączenie to przypadło do gustu pani ambasador, co zaowocowało początkową sławą drinka, lecz zwanego wówczas Czarnym Rosjaninem. Warto wspomnieć, że były to także początkowe lata Zimnej Wojny, tym samym nazwa łatwo rozpowszechniła się w USA i na świecie.

Przemiana w Białego Rosjanina nie jest dokładnie znana, wiadomo jednak, że lata 50. to czas rozkwitu słodkich i mlecznych napojów, stąd możliwe, że to wtedy dodano śmietankę do ówczesnej wersji. Pierwsze udokumentowane wzmianki natomiast sięgają roku 1961, kiedy w wydaniu „Diner's Club Drink Book” zasugerowano dodanie porcji nabiału, co stworzy odmianę zwaną White Russian. Przepis chętnie był wykorzystywany przez firmy produkujące likiery kawowe do promowania swoich linii i tak, dzięki reklamie „Spróbuj pysznego Coffe Southern” z 1965 r., pojawił się 21 listopada w znanym kalifornijskim tygodniku „Oakland Tribune”. Tym sposobem do lat 70 słynął jako oryginalny koktajl mleczny dla dorosłych.

Drink White Russian w szklankach

White Russian według Big Lebowski

Popijając Białego Rosjanina, warto poznać doceniany przez krytyków film „Big Lebowski” z 1998 r. w reżyserii braci Coen. Gdy drink ten, jak wiele innych, uchodził w zapomnienie  przez przestarzałą i ciężką reputację, tytułowy Lebowski, o pseudonimie „Koleś”, aż w 7 momentach wyciągnął rękę do Białego Ruska. Tym samym uczynił koktajl synonimem tej kryminalnej komedii, poszerzając grono jego wielbicieli o miliony fanów. 

Jeffa Lebowskiego poznajemy już na starcie jako człowieka wyluzowanego, żyjącego swoim tempem podczas zakupu w supermarkecie mleka do kawowego koktajlu, za które płaci czekiem na 0,69 dolara. Jego głównym zajęciem są kręgle i picie Białych Rosjan. Aktor chętnie pokazuje własny, charakterystyczny sposób przygotowywania drinka: używa do tego mleka, wódki i likieru kawowego z kostkami lodu, po czym dość niechlujnie miesza wszystkie składniki, dostępne w każdym odwiedzanym przez niego miejscu. To sugeruje łatwość ich zdobycia i prostotę wykonania drinka. Nikogo nie dziwi też wymieniona z nazwy prośba o Białego Rosjanina – akcja toczy się w latach 70, czyli dawnych czasach największej popularności koktajlu. Dalej czeka na nas paczka oddanych kumpli oraz zabrudzony dywan w wyniku pomyłki gangsterów z innym Lebowskim, milionerem, co wprowadza bohatera w szereg niezapomnianych wydarzeń, a także moralnego kaca i budzi w nim potrzebę działania.

Międzynarodowa sensacja

Na całym świecie, od Islandii po Teksas, za sprawą „Big Lebowski” na nowo odnajdziemy bary serwujące drink White Russian. Powtórne rozpowszechnienie napoju utorowało drogę do ponownego zainteresowania się alkoholem z dodatkiem kawy lub mleka i powstania wielu podobnych wariacji koktajlu, takich jak Dirty Russian (Brudny Rosjanin) zastępujący śmietankę czekoladowym mlekiem, a wersja Blind Russian (Ślepa Rosjanka) likierem Irish Cream. Przed zamknięciem lokal Wallflower w Nowym Jorku zasłynął z „Kolesia” z dodatkiem spienionych białek jaj, a Lebowski Bar w Reykjavíku na Islandii do dzisiaj oferuje całe menu napojów nim inspirowanych. 

Biały Rusek doczekał się nawet własnego, corocznego festiwalu „Lebowski Fest” organizowanego w Stanach Zjednoczonych od 2002 r. przez kilka lat, podczas którego fani filmu rozkoszowali się niezwykle swobodnym podejściem Kolesia do życia, siorbiąc jego ulubiony napój. W trakcie jednego z nich ponad 1000 „wyczynowców” przejęło jedną z kręgielni na Manhattanie, a mleko wyprzedało się tam w mgnieniu oka w promieniu 1,5 km.

Rosjanina znajdziemy też na liście Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów (The International Bartenders Association – IBA).

White Russian Lebowski drink

White Russian – deserowy drink z kawą

Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś Białego Rosjanina, czeka Cię prawdziwa uczta. Trudno na liście najpopularniejszych współczesnych koktajli znaleźć wiele drinków, które zawierają mleko jako główny składnik. Połączenie wódki, ciężkiej śmietany i likieru – bądź mleka lub kawy z syropem – oraz podanie mieszanki z kostkami lodu tworzy naprawdę pyszną alternatywę koktajli mlecznych dla dorosłych. Pomyśl o nim jak o deserze: o pełnej śmietance niczym kremowym kocu nasączonym subtelnie rozgrzewającą wódką, do której przytula się wyraźny kawowy aromat wzmocniony słodką wanilią, a całość zamknięta jest w kilku kostkach lodu. Smakuje jak dobre lody kawowe, ale to zdecydowanie bardziej grzeszna przyjemność, której najlepiej po prostu się poddać. Jest kaloryczny, słodki i pozostawia złudne wrażenie łagodności, choć zależy to również od użytych proporcji.

Sprawdź także: Kawa po wiedeńsku

White Russian – jak zrobić?

Drink Biały Rosjanin to zaskakująco prosty i szybki w przygotowaniu koktajl. Składniki potrzebne do jego wykonania są popularne i cenione na całym świecie – kawa, wódka i śmietanka lub tłuste mleko – które znajdziesz w każdym pobliskim sklepie i swoim domu, jednak wiele zależy też od ich jakości. W naszym przypadku będziemy potrzebować Espresso – jedno z najlepszych przyrządzisz przy pomocy ekspresów Jura, a także syropu waniliowego, wódki i śmietanki. 

Jaka śmietanka do White Russian?

Najlepiej sprawdzi się schłodzona wcześniej kremówka 30 lub 36%, której gęstość dopiero w miarę topnienia lodu zmienia się w lżejszą, a także zapewni wyborowy smak drinkowi.

Z powodzeniem zastąpisz ją w pełni lub pół na pół skromniejszą śmietanką 18% czy tłustym mlekiem jak w filmie „Big Lebowski”, jednak w efekcie napój będzie miał rzadszą konsystencję.

Drink White Russian warstwowy

White Russian – przepis

Do cieszenia się perfekcyjnym smakiem White Russian będziesz potrzebować dokładnego odmierzenia podanych składników:

  • 45 ml Espresso w letniej temperaturze
  • 10 ml syropu waniliowego
  • 20 ml ulubionej wódki
  • 100 ml zimnej śmietanki kremówki 30-36% (opcjonalnie: tłuste mleko)
  • 4 kostki lodu

a następnie odpowiedniego przygotowania:

  • Umieść dwie kostki lodu i chłodną śmietankę w shakerze.
  • Potrząsaj nim energicznie przez około 20 sekund.
  • Do osobnej szklanki przelej odmierzoną ilość letniego Espresso.
  • Dodaj do Espresso pozostałe kostki lodu, wódkę i syrop waniliowy, wymieszaj.
  • Ostrożnie wykończ napój schłodzoną, częściowo ubitą śmietanką z shakera, aby utworzyć osobną warstwę.

I White Russian gotowy!

Jeśli chcesz, wymieszaj niczym Jeff Lebowski obie warstwy przed wypiciem, dzięki czemu uzyskasz gładki, kremowy koktajl o wyglądzie mrożonej kawy.

Na chłodne jesienno-zimowe dni odpowiedniejsza będzie wersja drinka z gorącym Espresso, wówczas kostki lodu dodaj tylko do śmietanki w shakerze.

Sprawdź także: Espresso

Jak podawać?

Ten klasyczny drink z kawą bardzo dobrze prezentuje się w niższych, przynajmniej 200 ml szklankach z grubszym dnem w stylu old fashioned. Możesz również przyprószyć go odrobiną świeżej gałki muszkatołowej lub cynamonu. Śmietanka i kawa wpływają na deserowy wygląd i smak koktajlu, a alkohol odpręża łagodnie, co czyni go idealnym po obiedzie lub w dowolnym momencie, gdy szukasz szybkiego i pysznego drinka, a jednocześnie jesteś wielbicielem kawy.

Jakie kawy wybrać?

Sercem dobrego Espresso są oczywiście ziarna wysokiej jakości. Odpowiadają one za intensywność smaku i doskonałość wybranej aromatycznej nuty, która powstaje w procesie wypalania ziaren. Zapoznaj się z kilkoma propozycjami, dzięki czemu Twój White Russian będzie jeszcze lepszy!

HAYB Speciality Coffee kawa ziarnista Blue Espresso Blend 250 g

Mieszanka ziaren aż z trzech miejsc, Brazylii, Gwatemali i Etiopii, dla wydobycia idealnej gładkości i mnóstwa słodyczy, co czyni go idealnym deserowym Espresso. Aromatyczny zapach mlecznej czekolady, marcepanu i jagody, z delikatną herbacianą nutą, umili każdą chwilę dnia.

COFFEED klasyczna mieszanka 70/30 Espresso 250 g

Wyśmienita mieszanka dwóch starannie wyselekcjonowanych ziaren, brazylijskiej Arabiki (70%) oraz mocniejszej ugandyjskiej Robusty (30%), przeniesie Cię w niezapomniany świat mlecznej czekolady, orzechów laskowych i cytrusów na cały dzień, dzięki dużej zawartości kofeiny. Poznaj go już teraz!

Coffee Plant kawa ziarnista Smooth Sweet 250 g

Dorastające ziarna kawy na wysokości 1960-2090 m w Etiopii sprostają każdej słodszej potrzebie, upajając wonią dojrzałej brzoskwini, truskawek i borówki amerykańskiej, o wysokim body i delikatnej kwasowości.