Aby zostać baristą, z pewnością trzeba kochać kawę. Dobry barista z pewnością zaserwuje Twoją ulubioną kawę w taki sposób, że zachwyci Cię ona smakiem i aromatem. Barista jest jak „ekspres do kawy z duszą artysty”, posiada olbrzymią wiedzę na temat kawy i sposobów jej przygotowania. Potrafi wyczarować wyjątkowe drinki dla swoich klientów.

Barista – kto to?

Według definicji barista to osoba, która przygotowuje, a także zazwyczaj serwuje napoje kawowe na bazie Espresso. Na całym świecie termin barista jest często stosowany również w odniesieniu do pracowników kawiarni, którzy przygotowują zarówno Espresso, jak i inne napoje kawowe. Warto jednak wiedzieć, że termin barista technicznie odnosi się do kogoś, kto został profesjonalnie przeszkolony w przygotowywaniu Espresso, ale może być również używany do opisania każdego, kto ma wysoki poziom umiejętności w robieniu Espresso i napojów przygotowanych na jego bazie, takich jak Latte czy Cappuccino.

Słowo barista powstało we Włoszech, gdzie oznacza barmana, który serwuje napoje alkoholowe i bezalkoholowe, w tym klasyczną kawę i Espresso. 

Barista w kawiarni

Czym zajmuje się barista?

Bariści pracujący w kawiarniach lub barach kawowych obsługują komercyjne ekspresy do kawy (zamiast domowych ekspresów do kawy). Choć ich praca może wydawać się prosta, komercyjne ekspresy do kawy są skomplikowane w obsłudze. Wrażenie robi przede wszystkim ogromny zakres urządzeń, których obsługę należy opanować. Manualne ekspresy wymagają dużych umiejętności, przeszkolenia i dostosowania się do niuansów każdej partii kawy, warunków pogodowych dnia, preferencji pijącego i innych czynników. Maszyny są automatyczne wymagają jedynie załadowania całych ziaren i naciśnięcia przycisku. Ponieważ bariści pracują na bardziej profesjonalnych maszynach, muszą nauczyć się skomplikowanych kroków przygotowywania perfekcyjnego Espresso.

Sprawdź także: Czy kawa jest zdrowa? Wpływ kawy na zdrowie

Oprócz przygotowania Espresso, bariści zazwyczaj spieniają, spieniają i jeszcze raz – spieniają mleko do robienia szerokiej gamy napojów na bazie Espresso i przygotowywania napojów kawowych. Zadaniem baristy jest poznanie różnic między napojami takimi jak Cortado, Affogato, Freddo Cappuccino, Caffe Coretto i wiele innych kaw, o które może zapytać klient. 

Kawa w rękach baristy

Dla wielu baristów obsługa klienta jest kluczową częścią ich pracy. Podają klientom przygotowane przez siebie napoje, a wiele osób wchodzi z nimi w bezpośrednią interakcję, dyskutując o swojej ulubionej kawie, pytając o radę odnośnie wyboru specjału oraz sposobu zaparzenia. W większych kawiarniach bariści zazwyczaj pracują niewidoczni dla klientów i nie wchodzą z nimi w interakcje, ale w mniejszych kawiarenkach jest prawie pewne, że ta sama osoba, która przyjęła zamówienie będzie następnie przygotowywać napój.

Sposób parzenia kawy, który wybierze barista

Barista może zdobyć swoje umiejętności zawodowe, uczestnicząc w specjalnych szkoleniach, uczy się także sposobów przygotowania napojów od wieloletnich pracowników. Wielu baristów szczyci się swoimi umiejętnościami i spędza lata na doskonaleniu konkretnych technik tworzenia doskonałych napojów. Bardziej doświadczeni bariści często mają za zadanie przeszkolenie tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę za barem. Szkolenie może obejmować zarówno przygotowywanie codziennych kaw, tworzenie specjalistycznych napojów, jak i naukę obsługi skomplikowanych urządzeń. Jedną z najważniejszych kwestii jest również sposób przygotowania danej kawy, a tych jest mnóstwo! Barista może wybrać:

  • Aeropress – to zaparzacz w stylu tłoka, który wtłacza kawę przez cienki papierowy filtr bezpośrednio do filiżanki. Parzy tylko jedną porcję kawy na raz, ale jego rozmiar i trwałość sprawiają, że jest ulubionym urządzeniem wśród podróżników i wczasowiczów. Kawę przygotowaną za jego pomocą znajdziemy także w małych kawiarniach.
  • French press – czyli inaczej zaparzacz do kawy. Pozwala przygotować wyborny napój pozbawiony fusów w naprawdę bardzo prosty sposób. Jego budowa obejmuje szklane naczynie z metalowymi elementami, które najczęściej jest zamknięte plastikową pokrywką i wyposażone w tłok zakończony siateczką. To właśnie ona ma szczególnie ważne zadanie – blokuje przedostawania się fusów, dzięki czemu kawa wlana do filiżanki jest czysta i klarowna.
  • Dripper – doskonała alternatywa dla ekspresów oraz tradycyjnych metod parzenia mielonych ziaren. To poręczne urządzenie, które kształtem przypomina stożkowatą filiżankę. Pozwala przygotować porcję ulubionej kawy lub herbaty, a dzięki temu, że jest lekkie i niewielkie, sprawdzi się nawet w podróży. 
  • Chemex – rodzaj prostego ekspresu do kawy, w którym gorąca woda o odpowiedniej temperaturze, w szklanym naczyniu powoli przesiąka przez papierowy filtr wypełniony zmielonymi ziarnami kawy. 
  • Kawiarka – kawiarka, nazywana także makinetką lub kafetierką, to niewielki, ciśnieniowy czajniczek do parzenia kawy.  

  • Ekspres automatyczny – pozwala szybko i bez żadnego wysiłku przygotować ulubioną kawę. Wystarczy tylko nacisnąć jeden przycisk, a kawa sama popłynie do filiżanki. 
  • Ekspres przelewowy – kawa powstaje w nim dokładnie tak, jak wskazuje na to nazwa urządzenia – metodą przelewu. Woda pod ciśnieniem przelewana jest przez zmieloną kawę, która spływa wprost do naszej filiżanki.

  • Ekspres kolbowy – wykorzystuje wysokie ciśnienie do zaparzania kawy. Zmielone ziarna umieszcza się w specjalnej kolbie, przypominającej pojemnik z sitkiem, a następnie umieszcza się ją w wyznaczonym miejscu. Gorąca woda przepuszczana jest przez zmieloną kawę pod wysokim ciśnieniem. 

  • Ekspres ciśnieniowy – ekspres pobiera wodę, podgrzewa ją wewnątrz w specjalnym podgrzewaczu, a następnie wypuszcza wodę pod ciśnieniem, która przepływa przez zmielone ziarna kawy. 

Barista parzy kawę

Barista – mistrz latte art

Barista jest często mistrzem latte art, potrafi zamienić kawę w niesamowite obrazy i nadać jej niezwykły charakter. Współcześnie latte art można już uznać za nowy rodzaj sztuki! W ramach organizowanych Mistrzostw Latte Art w jednym miejscu spotykają się najlepsi bariści z całego świata. Wszystko po to, by wyłonić prawdziwego mistrza kawowego wzornictwa. 

Latte art wymaga najpierw wyprodukowania Espresso z cremą i idealnego ubicia mleka, a następnie połączenia ich w celu uzyskania wybranego wzoru. Jeśli porcja mleka i Espresso zostały odpowiednio przygotowane, a barista we właściwy sposób porusza dzbankiem podczas nalewania, pianka uniesie się, tworząc wzór na powierzchni. Alternatywnie wzór można narysować patyczkiem po nalaniu mleka, a nie podczas nalewania.

Latte art

W społeczności kawowej istnieją pewne kontrowersje dotyczące tego, że wśród baristów nadmiernie kładzie się nacisk na sztukę latte. Skupienie się na powierzchownym wyglądzie napoju prowadzi niektórych do ignorowania ważniejszych kwestii, takich jak smak i właściwości kawy. 

Sprawdź także: Czym jest latte art?

Konkursy baristów

Ta obsesyjna tendencja do doskonalenia swojego rzemiosła doprowadziła do lokalnych i międzynarodowych konkursów baristów. Chociaż formalne zawody baristów powstały w Norwegii, najbardziej znanymi i szanowanymi zawodami baristów są obecnie Mistrzostwa Świata Baristów (lub WBC), które podobnie jak igrzyska olimpijskie odbywają się co roku w nowym kraju. Zawodnicy w WBC mają za zadanie przygotować: 4 Espresso, 4 napoje mleczne i 4 oryginalne drinki według ścisłych standardów w 15 minut.

Oprócz umiejętności ręcznego przygotowywania Espresso i napojów na jego bazie, barista powinien mieć także wiedzę z zakresu: palenia kawy, dogłębnej znajomości rodzajów kawy, sposób parzenia i przygotowania napojów kawowych. Ważna jest także wiedza dotycząca ekspresów do kawy i sposobów ich obsługi, a także mleka i technik tworzenia pianki mlecznej. Dobry barista potrafi przygotować kawę, która zachwyci najbardziej wymagającego kawosza.

Barista, który parzy kawę