Poznaj największe mity na temat kawy, w które nie warto wierzyć! Czy kawa powoduje problemy ze zdrowiem? Czy możemy uzależnić się od małej czarnej lub odwodnić po wypiciu zbyt dużej ilości? Rozprawiamy się z najbardziej popularnymi mitami na temat kawy!

Kawa to temat, wokół którego wciąż powstaje bardzo wiele mitów. Uważana jest przez wielu za szkodliwą oraz przyczynę powstawania wielu chorób i problemów ze zdrowiem.  Okazuje się jednak, że kawa jest o wiele zdrowsza niż dotychczas sądzono. Poznaj największe mity na temat kawy, w które nie warto wierzyć!

Mit 1: Kawa powoduje cukrzycę

Często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że picie kawy przyczynia się do powstawania cukrzycy. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie! Delektowanie się kawą znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę.

– Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 zmniejsza się o 7% po wypiciu 1 filiżanki kawy dziennie – mówi Roxana Ehsani, zarejestrowany dietetyk i rzecznik Akademii Żywienia i Dietetyki. – Osoby ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę powinny rozważyć dodanie filiżanki kawy w ciągu dnia do swojegu jadłospisu. Zmniejszone spożycie kawy wiązało się z wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2. Nawet kawa bezkofeinowa ma takie same działanie, które chroni nas przed cukrzycą.

Należy jednak uważać na dodatki, na przykład cukier czy syropy smakowe. Są to produkty, które znacznie zwiększają kaloryczność kawy i ograniczają jej korzystny wpływ na nasze zdrowie. 

– Zamiast tego zdecyduj się na czarną kawę lub kawę z odrobiną mleka o niskiej zawartości tłuszczu lub alternatywę dla mleka bez mleka – radzi dietetyk. 

Kawa nie powoduje cukrzycy

Sprawdź także: Kawa po wiedeńsku

Mit 2: Kawa rozpuszczalna nie ma żadnych składników odżywczych

Niektórzy uważają, że kawa rozpuszczalna, ze względu na sposób jej przetwarzania, traci korzystne związki i prozdrowotne właściwości. Jest to kolejny kawowy mit! Co więcej, jedna standardowa filiżanka kawy rozpuszczalnej zawiera tylko 7 kalorii oraz niewielkie ilości potasu, magnezu i niacyny (witaminy B3). Kawa rozpuszczalna jest pełna silnych przeciwutleniaczy. Może nawet zawierać większe ilości niektórych przeciwutleniaczy niż inne rodzaje kawy.

Warto jednak zaznaczyć, że kawa rozpuszczalna może zawierać nawet dwa razy więcej akrylamidu niż palona kawa świeża. Akrylamid jest potencjalnie szkodliwą substancją chemiczną, która powstaje podczas palenia ziaren kawy. Jest ona również powszechnie spotykana w szerokiej gamie żywności, artykułach gospodarstwa domowego i produktach do higieny osobistej. Nadmierna ekspozycja na akrylamid może uszkadzać układ nerwowy i zwiększać ryzyko raka. Jednak ilość akrylamidu, na który jesteśmy narażeni, pijać kawę rozpuszczalną, jest znacznie niższa niż ta, która ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Kawa rozpuszczalna – właściwości

Mit 3: Kawa odwadnia

Kawa może mieć działanie moczopędne, ale nie spowoduje odwodnienia. Diuretyki to wszelkie substancje, które powodują, że organizm wytwarza więcej moczu – wyjaśnia Leann Poston, współtwórca Invigor Medical, dodając, że technicznie: Każdy płyn, który wypijemy, spowoduje wzrost produkcji moczu w celu utrzymania prawidłowej równowagi płynów w organizmie.

Racjonalna częstotliwość picia napojów z kofeiną nie powoduje utraty płynów w ilości przekraczającej spożytą objętość. Kawa ma delikatne właściwości moczopędne, jednak spożywamy ją w płynnej formie, dlatego efekty te są równoważone ilością zawartej w niej wody. W badaniu opublikowanym w internetowym czasopiśmie naukowym – PLOS One – naukowcy przyjrzeli się wynikom badań krwi i moczu uczestników, którzy pili kawę lub odpowiadającą jej ilość wody w ciągu trzech dni i nie stwierdzili znaczącej różnicy w poziomie nawodnienia. Oznacza to, że kawa jest niemal tak samo moczopędna jak... woda!

Sprawdź także: Jak przechowywać kawę? 5 prostych zasad przechowywania kawy

Czy kawa jest moczopędna?

Mit 4: Nie powinniśmy pić kawy przed aktywnością fizyczną

Kawa jest środkiem poprawiającym wydajność, znanym również jako środek ergogeniczny. Spożywając kofeinę przed lub podczas ćwiczeń, sportowcy mogą zauważyć wzrost wydajności zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Mogą oni również zauważyć zmniejszenie bólu i odczuwania zmęczenia podczas ćwiczeń, poprawę wytrzymałości podczas intensywnego treningu, a nawet znacznie poprawioną zdolność koncentracji. Warto natomiast pamiętać o jednej zasadzie: Należy spożywać 2-6 miligramów kofeiny na kilogram masy ciała. Osoba ważąca 70 kg na godzinę przed aktywnością nie powinna spożywać ilości kawy większej niż 1–3 filiżanek

Mit 5: Kofeina zawarta w kawie jest szkodliwa

Kawa nie jest jedynym źródłem kofeiny. Kofeina to naturalnie występująca substancja (alkaloid) występująca w liściach, nasionach i owocach ponad 63 gatunków roślin na całym świecie. Dużą jej ilość zawiera także na przykład herbata, Coca-Cola czy kakao. Nieprawdą jest również, że kofeina jest szkodliwą substancją. Kofeina pobudza, poprawia koncentrację i pamięć. Odpręża, redukuje napięcie mięśniowe, poprawia nastrój, a nawet łagodzi bóle głowy. Oczywiście jeśli stosowana jest w rozsądnych ilościach. Tak jak każdą inną substancję, tak i kofeinę można przedawkować. 

Mit 6: Kawa uzależnia

Popularne mity mówią m.in. o tym, że działanie kofeiny jest uzależniające. Według dostępnych danych, kofeina nie uzależnia kawoszy. Kiedy regularne spożywanie kofeiny zostaje nagle przerwane, niektóre osoby mogą odczuwać bóle głowy, zmęczenie lub senność. Objawy te zwykle trwają tylko około jednego dnia i można ich uniknąć, stopniowo zmniejszając spożycie kofeiny.

Czy kofeina uzależnia

Mit 7: Kawa zwiększa ryzyko chorób serca i powoduje nadciśnienie

Badania wykazały, że spożywanie kofeiny nie zwiększa ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i nie podnosi poziomu cholesterolu ani nie powoduje nieregularnego bicia serca. Niewielki, przejściowy wzrost ciśnienia krwi zaobserwowano po spożyciu kofeiny u osób wrażliwych na kofeinę. Jednak wzrost ten jest podobny do tego wynikającego z naturalnej aktywności, takiej jak np. wchodzenie po schodach.

Osobie bez problemów zdrowotnych wypicie dwóch filiżanek kawy dziennie z pewnością nie zaszkodzi. Kofeina zawiera cenne substancje zwane flawodoidami, którę pomagają w walce z miażdzycą. Badania naukowców pokazują, że kawa podnosi ciśnienie, ale w sposób nieznaczny. Oznacza to, że nasze tętno delikatnie przyspiesza, a efekt ten utrzymuję się jedynie do kilku minut po spożyciu kofeiny. 

Mit 8: Kawa osłabia kości i jest czynnikiem ryzyka osteoporozy

Niektóre badania sugerują, że spożycie kofeiny może zwiększać utratę wapnia z moczem. Stwierdzono jednak, że wszelkie straty są minimalne, a spożycie kofeiny na standardowym poziomie nie wpływa na nadmierną utratę wapnia ani obniżenie gęstości kości. Aktualne badania potwierdziły, że spożycie kofeiny nie jest czynnikiem ryzyka osteoporozy, szczególnie u kobiet, które spożywają odpowiednią ilość wapnia.

Co więcej, dzieci mają na ogół taką samą zdolność przetwarzania kofeiny jak dorośli. Badania wykazały, że pokarmy i napoje zawierające kofeinę przyjmowane w umiarkowanych ilościach nie mają wykrywalnego wpływu na nadpobudliwość lub koncentrację uwagi u najmłodszych. Jednak u dzieci wrażliwych na kofeinę, jej duże dawki mogą powodować przejściowe problemy, takie jak nadmierne pobudzenie, drażliwość lub lęk.

Kawa a osteoporoza

Mit 9: Kobiety w ciąży lub starające się o dziecko powinny unikać kawy

Wiele badań dotyczyło wpływu napojów zawierających kofeinę na czynniki rozrodcze. Dane sugerują, że umiarkowane spożycie kofeiny jest bezpieczne dla kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka. Wyniki badań nad spożyciem kofeiny i czasem potrzebnym do zajścia w ciążę nie dostarczyły solidnych dowodów na to, że spożywanie napojów zawierających kofeinę może zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Dwa badania w USA nie wykazały korelacji między spożyciem kofeiny a przebiegiem ciąży lub rozwinięciem się wad rozwojowych. 

Warto jednak pamiętać, aby kobiety w ciąży stosowały kawę z umiarem i nieprzekraczały dziennej dawki w postaci 2-3 filiżanek kawy. 

Mit 10: Kawa jest kaloryczna

Poprawna odpowiedź brzmi: to zależy. Większość dietetyków zgodzi się, że codzienne picie Caffe Latte z tłustym mlekiem i syropem smakowym może nie być najlepszym nawykiem. Zwłaszcza, jeśli chcesz schudnąć. Jednak kawa czarna jest bardzo niskokaloryczna, możemy przyjąć, że w filiżanka Espresso zawiera około 1 kalorii. Kalorie w kawie pochodzą z małej ilości rozpuszczonych białek i tłuszczów, które znajdują się w ziarnach. Filiżanka zwykłej, czarnej kawy bez żadnych dodatków będzie zawierała około 3 kalorii. Dlatego problemem nie jest kawa, ale to, z czym ją spożywamy.

Czy kawa jest kaloryczna?

Jaką kawę wybrać?

Aby przekonaś się o doskonałych właściwościach kawy, najlepiej wybierać produkty jakości premium i kawy z segmentu speciality. Poniżej prezentujemy wybrane marki, które zaskoczą Cię smakiem i aromatem oraz wprawią w dobry nastrój już z samego rana!

Coffee Plant kawa ziarnista Acidity (is not a) crime 250 g

Kawa dla miłośników kwaśnego smaku. Już sama nazwa wskazuje, czego możemy spodziewać się po jednej filiżance Acidity (is not a) crime. Wściekle żółte opakowanie to obietnica wyjątkowej kwasowości i wyczuwalnej nuty cytrusów oraz brzoskwini. W paczce znajdują się ziarna odmiany Red Bourbon, które poddano obróbce mytej. Pochodzą one od wielu lokalnych rolników hodujących drzewka kawowca na wysokości około 1600 m n.p.m

Coffee Plant kawa ziarnista Smooth Sweet 250 g

Idealna mieszanka, która doskonale pasuje do Espresso. Esencjonalna i wyrazista. Smooth Sweet Espresso wyróżnia się nutami brzoskwini i truskawek. W smaku znajdziesz także nuty borówki amerykańskiej. Całość jest bardzo słodka, ma wysokie body i delikatną, gładką kwasowość. Szukasz kawowej słodyczy? Smooth Sweet sprawdzi się idealnie! 

COFFEED klasyczna mieszanka 70/30 Espresso 250 g

Mieszanka od polskiej marki COFFEED to połączenie 70% Arabiki i 30% Robusty. Kawa ta zapewni Ci zastrzyk energii na cały dzień, a aksamitne i gładkie body sprawią, że Twój poranek rozpocznie się niezwykle przyjemnie. Rozkoszuj się aromatami mlecznej czekolady, orzechów laskowych oraz cytrusów w jednej filiżance. Daj się porwać kawowemu szaleństwu i spróbuj jej już dziś! 

COFFEED kawa ziarnista Specialty Brazylia Monte Carmelo Espresso 1 kg

Specialty Brazylia Monte Carmelo Espresso od COFFEED świetnie sprawdzi się w ekspresach kolbowych i automatycznych. Jej ciemne palenie sprawia, że idealnie nadaje się do przygotowania jako esencjonalne Espresso. Doskonale smakuje także z mlekiem przygotowana w ekspresie ciśnieniowym.