Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl, że woda do kawy ma znaczenie? Zdecydowanie powinno! Kawa składa się aż w 98% z wody! Z nami dowiesz się, jak woda zmienia smak oraz jak poprawić jej jakość, aby móc cieszyć się doskonałym smakiem kawy. Przeczytaj koniecznie!

Czy woda do kawy ma znaczenie?

Kawa to prawie sama woda. A dokładniej – napar w filiżance, który składa się w ok. 98% z wody. Niezależnie od tego, czy rano wolimy pić mocne Espresso, czy może delikatne Cappuccino. Zawsze do parzenia kawy używamy wodę. Dlatego ważne jest, aby była ona wysokiej jakości. Zawarte w niej minerały i pierwiastki są w stanie kompletnie odmienić jej smak i aromat. Jak dokładnie?

  • Chlor – nadaje kawie mocno kwaskowy posmak
  • Poziom pH – bardzo gorzki smak (zbyt niskie pH) lub cierpki (zbyt wysokie pH)
  • Sód – powoduje słony smak kawy
  • Wapń – odpowiada za kremowe i czekoladowe nuty smakowe
  • Magnez – wzmacnia nuty owocowe, kwasowe

Czy używać wody do kawy z kranu?

Oczywiście w Polsce woda wodociągowa jest zdatna do spożycia. Oznacza to, że dopuszczalna całkowita ilość rozpuszczonych substancji mineralnych w wodzie (TDS – Total Dissolved Solids) nie przekracza 1000 mg/l. Czy możemy więc parzyć kawę, wykorzystując wodę z kranu? W większości przypadków – nie. Nawet dobrej jakości woda wodociągowa może być zbyt „twarda” lub „miękka”. Zbyt duża ilość składników mineralnych będzie tłumić smak kawy, a zbyt mała – ograniczy proces ekstrakcji.

ludzka dłoń odkręcająca wodę w kranie w kuchni

Jaka woda jest najlepsza do kawy?

Idealne parametry fizykochemiczne wody różnią się w zależności od źródeł. Skupimy się jednak na standardach SCAA (Specialty Coffee Association of America). Amerykańskie Stowarzyszenie Kaw Specialty opracowało idealne cechy wody do kawy. Poniższa tabela przedstawia wartości idealne oraz zakresy akceptowalne. Wartość idealna TDS dla parzenia kawy to 150 mg/l, ale odczujemy różnicę również w zakresie 75-250 mg/l. Twardość wapniowa może się wahać między 17 mg/l a 85 mg/l, a wartość pH między 6,5 a 7,5. Całkowita zasadowość oraz sód mają najmniejszy margines błędu i powinny wynosić odpowiednio około 40 mg/l i 10 mg/l.

Cecha Wartość idealna Akceptowalny zakres
Zapach bez zapachu
Kolor przejrzysta
Całkowita zawartość chloru 0 mg/l
TDS 150 mg/l 75–250 mg/l
Twardość wapniowa 68 mg/l 17–85 mg/l
Całkowita zasadowość 40 mg/l około 40 mg/l
pH 7,0 6,5–7,5
Sód 10 mg/l około 10 mg/l

Źródło: SCAA Standard | Water for Brewing Specialty Coffee Published by The Specialty Coffee Association of America (SCAA)

Znamy jednak realia wód wodociągowych w Polsce, a prawdopodobnie nawet największy miłośnik kawy nie przeprowadzi się do miejsca zamieszkania z niską mineralizacją wody. Również nikt z nas nie będzie w warunkach domowych używał wyspecjalizowanego sprzętu do badania wody, aby dokładnie przeanalizować jej wszystkie parametry. Z kolei koszt zlecenia takich testów to co najmniej 250 zł.

Możemy jednak za darmo przebadać dwie pierwsze cechy – zapach i kolor, za pomocą naszych zmysłów. Jeżeli zauważymy, że woda ma nieprzyjemny lub charakterystyczny zapach, jest mętna lub w określony sposób zabarwiona, nie powinniśmy zaparzać nią kawy.

tekstura wody

Jak możemy poprawić jakość wody?

Znamy już całą teorię – jak minerały wpływają na smak kawy oraz jaka powinna być woda idealna. Co możemy jednak zrobić, aby poprawić jakość wody? Jakiej wody używać? Mamy kilka rozwiązań.

Filtr nakranowy

filtr nakranowy w kuchni Ma działanie podobne do dzbanków filtrujących, które wykorzystują filtry z węgla aktywnego. Są łatwe w montażu i proste w obsłudze, a poszczególne modele można zastosować nawet w małych kuchniach.

 

Filtr podzlewowy

filtr podzlewowy Filtry te montuje się najczęściej pod zlewem w kuchni. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą stopniem filtracji, dlatego przed wyborem konkretnego rodzaju należy wykonać odpowiednie badania wody.

Dzbanek filtrujący

niebieski dzbanek filtrujący Coraz częściej spotykany sposób filtracji wody w domu i zdecydowanie o wiele bardziej ekologiczna alternatywa niż kupowanie dużych ilości wody butelkowanej. W zależności od potrzeb znajdziemy na rynku wkłady zmiękczające wodę, wzbogacone magnezem, a nawet podnoszące poziom pH wody.

 

Filtry do ekspresu

filtr do wody jura claris white 4 sztuki Jeśli posiadamy w swoim domu ekspres do kawy, warto zainwestować w inteligentne filtry do wody. Nie tylko powodują, że kawa będzie smakować o wiele lepiej, ale również ograniczą liczbę usterek wynikającą z zakamienienia ekspresu. Montowane są w zbiorniku na wodę, co sprawia, że nie zajmują dodatkowego miejsca w kuchni.

Filtry do wody Claris White

Inteligentny filtr Claris White zwiększa jakość wody potrzebnej do przygotowania kawy. Nie tylko usuwa kamień, chlor oraz szkodliwe związki chemiczne, ale również neutralizuje pH wody. Jednocześnie nie pozbawia jej cennych dla smaku kawy minerałów i związków fluoru.

Wody butelkowane

woda w plastikowych butelkach Jest to rozwiązanie bardzo proste, ale i również mało ekologiczne, ze względu na ilość produkowanych śmieci. Jeśli jednak pozostałe opcje nam nie odpowiadają, możemy do parzenia wykorzystać wodę butelkowaną.

 

Jaka woda butelkowana do kawy?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na używanie wody butelkowanej, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Warto wybrać wodę, która ma niską mineralizację (do 200 mg/l) – informację tę możemy znaleźć na etykiecie. Zdecydowanie lepszą wodą do kawy będzie woda źródlana, a nie mineralna. Powinna mieć również niski poziom wodorowęglanów sodu oraz chloru. Wodę do kawy zalecamy niegazowaną. Wiemy, że kawa z wodą gazowaną ma swoich zwolenników, jednak nie powinno się jej stosować do zaparzania oraz w ekspresach.

woda nalewana z butelki do szklanki

Jaka powinna być temperatura wody do kawy?

Dobra kawa to również odpowiednia temperatura wody. Bardzo częstą praktyką w polskich domach jest zalewanie kawy wrzątkiem. To jednak ogromny błąd, który pozbawia napar większość walorów smakowych. Powołując się na wcześniej wspomniane już standardy SCAA, temperatura wody do zaparzania powinna mieć ok. 92,2–94,4°C. Do sprawdzenia temperatury wody wystarczy nam termometr kuchenny. Jeżeli go jednak nie mamy, warto po zagotowaniu wody odczekać ok. jedną minutę.

czarny czajnik z wrzącą wodą

Co jeszcze wpływa na smak kawy?

Wiemy już, że kawa to w zdecydowanej większości woda. Nie decyduje jednak ona o całym smaku naszego napoju. Warto zwrócić uwagę jeszcze na czynniki pośrednie, takie jak odpowiednia pielęgnacja ekspresu oraz przechowywanie kawy.

Czyszczenie ekspresu

Pielęgnacja ekspresów jest często pomijana w dyskusji na temat smaku kawy. Wbrew pozorom czystość ekspresu jest bardzo istotnym elementem, który wpływa na jakość wykorzystywanej wody do kawy. Niewyczyszczony ekspres może powodować nieco nietypowy, gorzkawy posmak, a nawet pozostawiać na kubkach smakowych uczucie nieświeżości. Należy pamiętać o regularnym opróżnianiu pojemników na fusy. W dbaniu o nasze urządzenia pomogą tabletki czyszczące oraz produkty odkamieniające, jeśli woda nawet po przefiltrowaniu nie jest satysfakcjonująca.

Jura 3-fazowe tabletki czyszczące

Za pomocą trójfazowych tabletek czyszczących można jednocześnie czyścić, konserwować i chronić automatyczne ekspresy do kawy Jura. Dbają o czystość, dłuższe działanie urządzenia bez usterek oraz doskonały smak napoju.

Jura tabletki odkamieniające

Tabletki odkamieniające idealnie sprawdzą się w przypadku wody o wysokiej twardości. Są specjalnie dostosowane dla ekspresów, usuwając kamień w sposób bezpieczny dla urządzenia.

Przechowywanie kawy

Istotną kwestią jest również dbanie o odpowiednie przechowywanie kawy. W ekspresie pojemniki na ziarna nie powinny być przepełnione, nawet jeśli ich parametry pozwalają na pomieszczenie kilku kilogramów. Takie działanie powoduje wietrzenie ziaren, co bezpośrednio wpływa na smak. Warto uzupełniać braki w zbiorniku częściej, ale w mniejszych ilościach. Kawa powinna być również odpowiednio przechowywana, np. w opakowaniach hermetycznych lub zamkniętych pojemnikach, które nie są nasłonecznione.

ziarna kawy, opakowania hermetyczne do kawy

Zobacz także: Jak przechowywać kawę? 5 prostych zasad przechowywania kawy

Rodzaj kawy

Oczywiście mówiąc o smaku kawy, nie możemy zapomnieć o… samej kawie! Jej smak zależy głównie od stopnia i daty palenia, gatunku, kraju pochodzenia i uprawy. Kawa po wypaleniu ma ponad osiemset olejków eterycznych. W zależności od gatunku i sposobów uprawy możemy wyczuć nuty czekoladowe, orzechowe, owocowe, kwiatowe, a nawet winne. Na początek warto spróbować różnych kaw, aby sprawdzić nasze kubki smakowe i wybrać kawę idealną. W naszej ofercie znajdziesz kawy z całego świata o najwyżej jakości.

COFFEED klasyczna mieszanka 70/30 Espresso 250 g

Mieszanka kawy Arabika z dodatkiem Robusty. Sprawdzi się zarówno dla miłośników kawy czarnej, jak i tej z mlekiem. Kremowe body z mocnym czekoladowym posmakiem i nutą orzechów laskowych oraz cytrusów.

COFFEED kawa ziarnista Specialty Brazylia Monte Carmelo Espresso 250 g

Kawa ziarnista Specialty Brazylia Monte Carmelo to klasyczna propozycja, idealna do ekspresów kolbowych i automatycznych. Dzięki temu, że jest ciemnej palona, znakomicie sprawdzi się do porannego Espresso, które doda energii na cały poranek.