Konserwacja

Aby w pełni cieszyć się smaczną i aromatyczną kawą, musimy pamiętać o czynności, którą jest konserwacja ekspresów. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu higieny i czystości ekspresu, powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, takie jak: tabletki czyszczące, tabletki odkamieniające, czy filtry wody. Dzięki tym produktom będziemy mieć pewność, że nasz ekspres do kawy przygotuje zdrowy i smaczny napój za każdym razem, kiedy naciśniemy przycisk.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista
Strona

Produkty 1-30 z 36

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista
Strona

Produkty 1-30 z 36

Ustaw kierunek malejący

Konserwacja ekspresów

Konserwacja ekspresu to niezwykle ważny proces, który pomoże nam zachować urzązenie w dobrym stanie przez wiele lat. Ekspresy do kawy powinny przynajmniej raz w roku przejść proces konserwacji. Tylko wówczas mamy pewność, że nasza kawa jest pozbawiona wszelkich szkodliwych substancji i drobnoustrojów, a przy tym sprzęt będzie nam służył przez długie lata. Procesowi konserwacji podlegają zarówno ekspresy automatyczne, jak i kolbowe czy przelewowe. Pamiętajmy o tym, że w każdym z tych urządzeń gromadzą się drobinki i resztki po przygotowanej kawie, które mogą mieć szkodliwy wpływ na jakość i smak kawy. Regularna konserwacja ekspresów zapewnia nam możliwość przygotowania smacznego i zdrowego napoju. Konserwacja ekspresu obejmuje zarówno czyszczenie, jak i odkamienianie urządzenia. Dostępne w naszym sklepie ekspresy automatyczne same informują użytkownika o konieczności wykonania, co znacznie ułatwia wykonywanie całego procesu. Korzystając z filtrów do wody, cały czas dbamy o ekspres, ponieważ chronimy go tym samym przed zakamienieniem. Producent natomiast zaleca wykonywanie czyszczenia po wypiciu około 250 kaw, a odkamienienie przynajmniej jeden raz w roku. Co więcej, należy pamiętać, aby regularnie czyścić system mleczny. Jest to element, w którym bardzo szybko gromadzą się zbędne substancje, które mogą niekorzystnie wpłynąć na smak naszej kawy mlecznej. W ekspresach kolbowych i przelewowych konserwacja ekspresu leży w naszej gestii i decydujemy o tym procesie samodzielnie.

Jak dbać o ekspres do kawy?

Najłatwiej dbać o ekspres do kawy, stostując się do zaleceń producenta. Oznacza to stosowanie tylko oryginalnej chemii, którą zaleca dana firma, a także regularne dbanie o higienę. Ekspresy do kawy marki Jura posiadają certyfikat TÜV Rheinland. Jest to międzynarodowa, niezależna jednostka badawcza, która kierując się niezwykle surowymi kryteriami, przyznała szwajcarskiej firmie certyfikat dla automatycznych ekspresów do kawy nienagannych pod względem mikrobiologicznym. Certyfikat potwierdza, że oryginalne produkty do konserwacji firmy Jura dostosowane precyzyjnie do sterowanych elektronicznie programów są gwarancją higieny i czystości ekspresu. Jeżeli zastanawiasz się, jak dbać o ekspres do kawy, warto także korzystać z dedykowanych filtrów do wody. Dzięki temu odkamienianie urządzenia będzie tylko czystą formalnością.

Czyszczenie ekspresów

Do konserwacji ekspresów Jura używamy tylko i wyłącznie produktów chemicznych tej marki. Dzięki temu zyskujemy pewność, że ekspres do kawy zostanie poprawnie wyczyszczony i odkamieniony. Ekspresy Jura wymagają czyszczenia po wykonaniu około 250 kaw i komunikują taką potrzebę na ekranie głównym. Możemy też samodzielnie wymusić taką akcję, klikając w panelu opcję Konserwacja, a następnie Czyszczenie. Na początku procesu opróżniamy tackę ociekową oraz zbiornik na fusy. Następnie wciskamy przełącznik obrotowy, a ekspres zaczyna się oczyszczać. Warto umieścić pod wylewką kubek roboczy, do którego będzie ściekać cała woda zebrana w procesie czyszczenia. Pamiętamy także o tym, aby tabletkę czyszczącą wrzucać zawsze do zbiornika na kawę zmieloną i dokładnie w tym momencie, kiedy poprosi nas o to ekspres, wyświetlając odpowiedni komunikat. Jeżeli zrobimy to za wcześnie lub za późno, tabletka nie trafi do bloku zaparzającego, który ma wyczyścić. Proces czyszczenia ekspresu Jura trwa około 15 minut i kończy się charakterystycznym dźwiękiem. Wtedy ekspres poprosi nas o opróżnienie tacki ociekowej. Po opróżnieniu tacki, ekspres jest w pełni gotowy do przygotowania kolejnej kawy.

Należy uważać, aby podczas czyszczenia ekspresu nie zabrudziła się blaszka na tacy ociekowej. Jest to czujnik wilgoci w ekspresie, który mówi nam o tym, czy taca ociekowa jest przepełniona czy nie. Jeżeli czujnik będzie zabrudzony, wówczas ekspres pokaże nam komunikat informujący o braku tacki na wodę. Jeżeli zobaczymy taki komunikat, mimo że tacka ociekowa będzie wsunięta do końca, warto jeszcze raz dokładnie przeczyścić i osuszyć czujnik.

Odkamienianie ekspresów do kawy

W ekspresach Jura najlepiej korzystać tylko i wyłącznie z filtrów CLARIS Smart, które na bieżąco dbają o to, by usuwać kamień i odpowiednio oczyszczać wodę. Jak wiadomo, woda jest drugim najważniejszym składnikiem każdej kawy, dlatego warto zadbać o to, by była jak najlepszej jakości. W ekspresach do kawy Jura, urządzenie informuje nas o konieczności zmiany filtra, natomiast samodzielne odkamienianie ekspresu powinniśmy wykonać mniej więcej raz na rok. Sam odkamieniacz nie tylko odkamienia nasz ekspres, ale także konserwuje. Dlatego warto przynajmniej raz w roku zdecydować się na taką konserwację ekspresu. Jeżeli zrezygnujemy z filtrów CLARIS Smart, musimy pamiętać o tym, aby do ekspresu wlewać przefiltrowaną już wodę. Natomiast jeżeli ekspres będzie wymagał odkamienia, zobaczymy taki komunikat w lewym dolnym rogu. Ekspres informuje nas także o konieczności odkamieniania poprzez czerwony komunikat widoczny po wejściu w menu. Przybliżony czas odkamieniania ekspresu wynosi około 45 minut. W trakcie procesu na początku opróżniamy tackę na wodę i zbiornik na fusy. Kolejną czynnością jest dodanie odkamieniacza do zbiornika na wodę. Roztwór odkamieniający sporządzamy z 600 ml wody oraz 3 tabletek do odkamieniania. Z ekspresu wyciągamy zbiornik na wodę i dodajemy do niej tabletki do odkamieniania. Roztwór będzie gotowy, kiedy woda zyska niebieską barwę, umieszczamy wówczas zbiornik ponownie w ekspresie. Włączamy przycisk obrotowy, a pod wylewkę podstawiamy kubek roboczy, w którym zbiorą się substancje z odkamieniania.